Motoryzacja · Wiadomość
Smart #2: Dwumiejscowy samochód miejski powraca jako model elektryczny, debiutuje w Paryżu
Opublikowano:
W skrócie
Smart zaprezentowała całkowicie elektryczny #2 — dwumiejscowy samochód miejski wznowiający format wycofanego z produkcji Fortwo na Paryskim Salonie Samochodowym 12 października 2026 roku. Samochód wyposażony jest w umieszczony z tyłu silnik o mocy 60 kW i akumulatorze LFP o pojemności 35,8 kWh, przy czym europejska cena przedrezerwy wynosi około €19 990–€19 999 w zależności od źródła.
Ta wersja jest tłumaczeniem maszynowym oryginału (English). Przeczytaj oryginał
Smart zaprezentowała wersję produkcyjną swojego nowego modelu #2 na Paryskim Salonie Samochodowym 12 października 2026 roku, zgodnie z raportami chińskiego wydania CarNewsChina i niemieckiego wydania electrive.net. Samochód to dwudrzwiowy, dwumiejscowy, całkowicie elektryczny samochód miejski, który przywraca format Smart Fortwo, którego produkcja zakończyła się wiosną 2024 roku, jak podaje electrive.net.
Co zaprezentowała Smart
Zarówno CarNewsChina, jak i electrive.net doniosły, że #2 oznacza powrót Smart do kategorii samochodów miejskich segmentu A po wycofaniu Fortwo. Electrive.net doniosła, że samochód zbudowany jest na nowo opracowanej platformie, którą wydanie nazwało Electric Compact Architecture (ECA), zaprojektowanej specjalnie dla pojazdów ultra-kompaktowych.
Projekt i wymiary
CarNewsChina podała długość samochodu 2 751–2 764 mm w zależności od wersji wyposażenia, podczas gdy electrive.net zaokrągliła tę wartość do 2,79 metra. CarNewsChina dodatkowo wymienił szerokość 1 669 mm, wysokość 1 555 mm i rozstaw osi 1 875 mm, podczas gdy electrive.net podała masę własną około 1 130 kg.
Nadwozie zachowuje charakterystyczną podzieloną klapę bagażnika, której składająca się część może wytrzymać do 120 kg, zgodnie z donoszeniami z Hongkongu CnEVPost. CnEVPost doniosła również, że samochód wykorzystuje strukturę komórki bezpieczeństwa nowej generacji Smart "Tridion Cell Evo", a CarNewsChina odnotowała pięciowahaczową niezależną zawiesinę tylną i amortyzatory MacPherson z przodu.
Układ napędowy, akumulator i zasięg
#2 wyposażony jest w umieszczony z tyłu pojedynczy silnik elektryczny o mocy 60 kW (80 KM) i momencie obrotowym 130 Nm, dane potwierdzone konsekwentnie w CarNewsChina, CnEVPost i electrive.net. Akumulator to pakiet litowo-żelazowo-fosforanowy (LFP) dostarczany przez CATL; CarNewsChina podała jego pojemność na poziomie 35,8 kWh, podczas gdy electrive.net wymienił 35,7 kWh i stwierdził, że Geely zajmuje się montażem pakietu.
Dane dotyczące zasięgu różnią się w zależności od źródła i cyklu testowego. CarNewsChina i CnEVPost doniosły o zasięgu wg CLTC (cykl chiński) wynoszącym 410 km. W przypadku wskaźnika WLTP używanego w Europie, CnEVPost podał cel 290 km, electrive.net oszacowała około 300 km, a CarNewsChina podała 332 km. Szybkie ładowanie prądem stałym od 10% do 80% zajmuje około 20 minut przy mocy do 65 kW, zgodnie z CnEVPost.
| Specyfikacja | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Długość | 2 751–2 764 mm / 2,79 m | CarNewsChina / electrive.net |
| Moc silnika | 60 kW (80 KM), 130 Nm | CarNewsChina, CnEVPost, electrive.net |
| Akumulator | 35,8 kWh LFP / 35,7 kWh LFP | CarNewsChina / electrive.net |
| Zasięg (CLTC) | 410 km | CarNewsChina, CnEVPost |
| Zasięg (WLTP) | 290 km / ~300 km / 332 km | CnEVPost / electrive.net / CarNewsChina |
| Europejska cena przedrezerwy | €19 990 / €19 999 | CarNewsChina / electrive.net |
| Cena chińskiej edycji Couture Edition | ¥112 999 (~$16 790–$16 900) | CarNewsChina, CnEVPost |
Wersje wyposażenia, ceny i dostępność
Oprócz swojej standardowej linii modeli, Smart oferuje ograniczoną edycję Couture Edition, według CarNewsChina i CnEVPost. W przypadku Chin oba wydania doniosły, że edycja Couture Edition jest ograniczona do 999 jednostek i wykończona matową białą (zwaną również matową białą chmurkową) karoserią z dachem w kolorze Platinum/Corona Gold i pasującymi 16-calowymi kołami; CnEVPost stwierdził, że analogiczny limit 999 jednostek obowiązuje również w Europie. Jednak electrive.net doniosła o produkcji edycji Couture Edition na poziomie 2 000 jednostek i stwierdziła, że planuje się wariant wydajności Brabus — szczegół nie wspomniany w innych źródłach przeanalizowanych w tym artykule.
Jeśli chodzi o cenę, CarNewsChina podała europejską cenę przedrezerwy €19 990, podczas gdy electrive.net wymienił €19 999; ceny wersji standardowej dla Chin mają być ogłoszone w listopadzie, według zarówno CarNewsChina, jak i CnEVPost. Chińska edycja Couture Edition jest wyceniona na 112 999 juanów, przeliczone na około $16 900 przez CarNewsChina i $16 790 przez CnEVPost.
Jeśli chodzi o harmonogram, CnEVPost doniosła, że zamawianie rozpoczyna się w Europie i Chinach po debiucie w Paryżu, podczas gdy electrive.net stwierdziła, że szersze uruchomienie na rynku europejskim nastąpi w 2027 roku. CarNewsChina doniosła, że zamówienia na chińską edycję Couture Edition były otwarte natychmiast, z dostawami w ciągu 2026 roku.
Kto to buduje
Smart Automobile to spółka joint venture, a CnEVPost doniosła, że #2 jest wytwarzany przez Zhejiang Haoqing Automobile Manufacturing firmy Geely. Electrive.net oddzielnie cytowała przedstawiciela Smart, Wolfganga Ufera, który powiedział, że mobilność elektryczna "musi być dostępna dla większej liczby osób", i powołała się na innego przedstawiciela firmy, Dr. Tilo Schweersa, który powiedział, że marka przyznała priorytet długotrwałości akumulatora nad szybszymi prędkościami ładowania.
Tło
#2 następuje po dwumiejscowym Smart Fortwo, którego wersja elektryczna zakończyła produkcję wiosną 2024 roku, zgodnie z electrive.net.
Pytania
- Kiedy został zaprezentowany Smart #2?
- Smart pokazała wersję produkcyjną #2 na Paryskim Salonie Samochodowym 12 października 2026 roku, według raportów CarNewsChina i electrive.net.
- Ile kosztuje Smart #2?
- Europejska cena przedrezerwy została podana na €19 990 przez CarNewsChina i €19 999 przez electrive.net; chińska edycja Couture Edition jest wyceniana na 112 999 juanów, podczas gdy ceny standardowych wersji wyposażenia dla Chin mają być ogłoszone w listopadzie, według CarNewsChina i CnEVPost.
- Jaki jest zasięg jazdy Smart #2?
- Dane różnią się w zależności od źródła i cyklu: CarNewsChina i CnEVPost cytują zasięg CLTC 410 km dla Chin, podczas gdy szacunki WLTP dla Europy wahają się od około 290 km (CnEVPost) do 332 km (CarNewsChina), przy czym electrive.net szacuje około 300 km.
- Kto produkuje Smart #2?
- Według CnEVPost samochód jest wytwarzany przez Zhejiang Haoqing Automobile Manufacturing firmy Geely w ramach spółki joint venture Smart Automobile.
- Kiedy klienci będą mogli zamówić lub otrzymać Smart #2?
- CarNewsChina doniosła, że zamówienia na chińską edycję Couture Edition otworzyły się natychmiast z dostawami w ciągu 2026 roku, CnEVPost doniosła, że zamawianie rozpoczyna się w Europie i Chinach po debiucie w Paryżu, a electrive.net stwierdziła, że szersze uruchomienie na rynku europejskim nastąpi w 2027 roku.
Jak opowiada to świat
- NiemieckiNiemieckie wydanie branżowe electrive.net postrzega #2 jako część szerszego wysiłku mającego na celu udostępnienie mobilności elektrycznej większej liczbie osób, cytując przedstawiciela Smart na temat tego celu i innego na temat priorytetowego traktowania trwałości akumulatora nad szybkością ładowania. Donosi również o wyższym przebiegu produkcji edycji Couture Edition (2 000 jednostek) i planowanym wariancie wydajności Brabus, detale nie znalezione w chińskojęzycznym pokryciu.
- Chiński (mandarin, poprzez anglojęzyczneCarNewsChina i CnEVPost podkreślają pierwszy rollout samochodu w Chinach, szczegółowo opisując edycję Couture Edition 999 jednostek, dane zasięgu cyklu CLTC i lokalną produkcję w fabryce Zhejiang Haoqing firmy Geely, a także funkcje technologiczne wnętrza, takie jak system infotainment Flyme Link zgłoszony przez CarNewsChina.
Źródła
Ten tekst przygotowała sztuczna inteligencja, a przed publikacją przeszedł automatyczną kontrolę źródeł. Jeśli widzisz błąd, poproś o sprostowanie. Poproś o sprostowanie lub odpowiedź · Jak to robimy
Powiązane

MotoryzacjaPoradnik
Sezonowe serwisowanie samochodu: Przewodnik krok po kroku przed zbliżającą się zimą
Zmiana pogody jest największym czynnikiem powodującym awarie, a większość ryzyka sprowadza się do czterech systemów: bateria, opony, płyny i widoczność. Sprawdzenie tych systemów przed nadejściem zimnej pogody — na podstawie wytycznych Car Care Council i AAA — może zapobiec najczęstszym zimowym awariom na drodze.

MotoryzacjaArtykuł
Nowy supersamochód Sebastiena Loeba to Lamborghini, a nie marka francuska
Dziewięciokrotny mistrz świata rajdów Sebastien Loeb odebrał Lamborghini Temerario, hybridowy supersamochód o mocy 920 KM, którego cena zaczyna się od około 310 000 euro. Wybór jest godny uwagi, ponieważ kariera Loeba w motorsporcie została zbudowana na francuskich producentach Citroën i Peugeot, a nie na włoskiej marce.

MotoryzacjaArtykuł
Skrzynia ręczna vs automatyczna: co wziąć pod uwagę przed zakupem
Skrzynie automatyczne teraz dominują w sprzedaży nowych samochodów, a skrzynie ręczne stanowią mniej niż 1% rynku amerykańskiego od 2021 roku, zgodnie z danymi EPA. Właściwy wybór zależy jednak od warunków jazdy, kosztów konserwacji, przepisów dotyczących prawa jazdy i od tego, jak dużą kontrolę nad zmianą biegów chce mieć kierowca.
MotoryzacjaArtykuł
Jak działają automatyczne skrzynie biegów: konwertery momentu obrotowego, dwusprzęgłowe, beststopniowe i co czeka dalej
Automatyczne skrzynie biegów zmieniają przełożenia bez ingerencji kierowcy, używając jednej z trzech głównych konstrukcji: automatyki z konwerterem momentu obrotowego, przekładni z dwoma sprzęgłami lub beststopniowej. Każda z nich wykorzystuje inny sprzęt do połączenia silnika z kołami, a producenci samochodów teraz dostosowują te konstrukcje do napędu hybrydowego, podczas gdy zainteresowanie manualnymi skrzniami biegów również rośnie w kilku modelach.